SYHT A.Ş.

Schengen Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her yurtdışı seyahatinde en önemli sorulardan birisidir gidilecek ülkenin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize prosedürü. TÜİK verilerine göre, 2014 yılı itibariyle toplam ithalatımızın %36,7’si ve toplam ihracatımızın %43,5’si Avrupa Birliği ülkelerine yapıldı. Aynı şekilde Türk turistlerin en çok gittiği ülkelerin arasında Almanya, İtalya, İspanya, Yunanistan ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri geliyor. Hal böyle olunca da Avrupa Birliği üyesi ülkelerine vize alma konusu, seyyahlar için büyük önem arz ediyor.  Schengen bölgesi üye ülkelerine ulaşmak için tıklayınız. http://avrupa.info.tr/tr/vize-mobilite-ve-goec/schengen-boelgesi.html

Avrupa Birliği üyesi ülkelere vize başvurusunda, kötü sürprizlerle karşılaşmamanız için, sizlerle aşağıdaki detayları paylaşmak istiyorum. İnternetten arattığınızda onlarca gerekli-gereksiz bilgi ile karşılaşacaksınız ve bu bilgiler içerisinde aklınızın karışması da çok normal. Bu paylaşımım, sizlere kesinlikle vize alacağınız veya uzun süreli Schengen vizesinin %100 verilecek olduğu anlamına gelmiyor elbette. Ancak red alma ihtimalinizi azaltmak ve daha uzun süreli Schengen vize alabilmenize faydası olacağı tecrübelerimizle sabittir.

Başvurulan ülkeye göre Schengen vize başvurularında ufak tefek detaylar dışında genellikle aynıdır. Aşağıdaki hususlara göre başvuru yapılması kötü sürprizlerle karşılaşmamanız açısından yol gösterici niteliğindedir. Daha önce de belirttiğim gibi vize danışmanlık hizmetimizde tecrübeyle sabittir.

·         Schengen birliğine ilk girişiniz, sonraki vizelerde sorun yaşamamanız için vizesini aldığınız ülkeden olsun.

·         Mümkünse vize başvurunuzu hep aynı ülkeden ve ticari olarak yapın. Ticari olması uzun süreli vize alma ihtimalinizi arttırır. Bu zamana kadar aldığımız vizeler içerisinde uzun süreli alınan vizeler çoğunlukla ticari başvurudur.

·         Ticaretini yaptığınız ülkeye bağlı ticaret odası, birliği vb. bir üyeliğiniz varsa mutlaka bu birlikten vize başvurunuz için referans mektubu isteyin ve orijinal belgeyi evraklarınızın arasına ekleyin. Bu belge vizenizin uzun süreli olabilmesi açısından çok işinize yarayabilir.

·         Vize merkezlerinde tekrar tekrar uğraşmamak için, evraklarınızı nizami olarak kontrol listenize göre düzenleyin. En ufak bir güncel olmayan belge veya eksiklik vize başvurunuzun ertelenmesine sebep olur.

·         Maddi malvarlığınızı gösteren belgeleri olabildiğince yüksek tutmalısınız. Bankanızda ne kadar yüksek bir tutar gösterebilirseniz o kadar iyidir ve tapu, araç ruhsatı gibi ne varsa üzerinizde birer örneğini başvuru evraklarınıza eklemelisiniz. Kişilerin malvarlıkları da vizenizin uzun süreli olmasında etkili olabiliyor.

·         Diyelim ki şahsen başvuru yaptınız ve başvurduğunuz ülke red verdi. Mümkünse pasaportunuzu değiştirin ve yeni seyahatinizde bu pasaport ile başvurunuzu yapın.

·         Kasım 2014 itibariyle, Schengen başvurunuzda 1 kere parmakizi verdiyseniz tekrar başvuruya gitmenize gerek yok. Evraklarınızı eksiksiz olarak bize göndermeniz vize başvurunuz için yeterli.

Hangi şehirde olursanız olun dilediğiniz zaman vize başvurularınız konusunda bizden destek/yardım alabilirsiniz. Hatta İstanbul dışında yaşayan kişilerin, Schengen başvuruları birkaç ülke için İstanbul’dan da yapılabilir. Lütfen sizlere yardımcı olmak için hazır ekibimizle iletişime geçmek için hiç çekinmeyin.

Yazımla ilgili görüşlerinizi de paylaşırsanız ayrıca memnun olurum; zeki@syhtas.comAbout Image